28.10.2019

Otokar dünyaca ünlü askeri araçlarını Bahreyn'de sergiliyor

Otokar dünyaca ünlü askeri araçlarını Bahreyn'de sergiliyor

Türk savunma sanayini yurtdışında başarıyla temsil eden Otokar, 28-30 Ekim tarihlerinde Bahreyn'de düzenlenecek olan BIDEC (Bahrain International Defence Exhibition & Conference) 2019 savunma sanayii fuarına katılıyor. Etkinlik süresince Otokar, dünyaca ünlü askeri araçlarından COBRA II, URAL ve ARMA 6x6'yi sergileyecek.

Türkiye'nin tek milli askeri araç üreticisi olan, Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 28-30 Ekim tarihlerinde Bahreyn'de düzenlenecek olan BIDEC 2019 savunma sanayii fuarında COBRA II Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracının Yaralı Tahliye Aracı versiyonu, URAL Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracının Personel Taşıyıcı versiyonu ve ARMA 6x6 Zırhlı Muharebe Aracının Amfibik Personel Taşıyıcı versiyonunu sergileyecek.
Otokar'ın, dünya savunma sanayindeki konumunu her geçen gün güçlendirerek global ölçekte başarılara imza attığının altını çizen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "Türkiye'de tasarlanan ve Türkiye'de üretilen araçlarımızla kahraman ordumuza hizmet etmekten her zaman gurur ve onur duyuyoruz. Askeri araçlar alanında 30 yılı aşan tecrübemiz ile kullanıcılarımızın beklentilerini ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ediyor; mühendislik kabiliyetlerimiz ve Ar-Ge imkanlarımız ile bu ihtiyaçları karşılayacak milli askeri araçlar geliştirip üretiyoruz" dedi.

32 binden fazla Otokar askeri aracının 35'ten fazla ülkede, çok farklı coğrafyalarda, zorlu iklim koşullarında, riskli bölgelerde başarıyla hizmet verdiğini belirten Görgüç, envanterlerinde Otokar araçlarına sahip kullanıcıların yeni kullanıcılar için referans olduğunu belirterek şunları söyledi: "Her geçen yıl bayrağımızı yeni ülkelerde dalgalandırıyor, savunma sanayimizi yurtdışında da başarıyla temsil etmek için çalışıyoruz. Savunma sanayi alanında 2000'li yılların başlarından beri farklı model ve versiyonlardaki aracımız Körfez ülkelerinde hizmet veriyor; 2016 yılında kurduğumuz Otokar Land Systems şirketimiz ile bu bölgedeki ihracat faaliyetlerimizi artırarak ülke ekonomimize ve savunma sanayimizin gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bugün Otokar, ihracat pazarlarında sadece araç üreticisi olarak değil; hem satış sonrası hizmet faaliyetleri hem de teknoloji transferi kabiliyeti ile fark yaratıyor."

COBRA II
BIDEC 2019'da Otokar, farklı görevlere uygun modüler bir platform olan COBRA II'nin "COBRA II mayın korumalı zırhlı yaralı tahliye aracını"nı tanıtıyor. Halihazırda yurt içinde ve yurt dışında başarılı bir şekilde hizmet veren COBRA II, mayın ve balistik koruması altında üst seviyede arazi kabiliyeti sunarken standart bir acil durum tıbbi müdedale ve yaralı tahliye için yapılabilecek tüm imkanları sağlıyor. COBRA II Zırhlı Yaralı Tahliye  Aracı'nın hafifliği ile balçık, çamur gibi farklı zeminlerde bile yüksek performans göstererek, muharebe sahasının içlerine kadar girip tehlikeli bölgede yaralı kurtarma ve acil müdahale görevlerini yerine getirilebilmesi sağlandı. Standart COBRA II'nin yükseklik ve genişliği ambulans görevine uygun olarak artırıldı ve geniş iç hacim sağlandı. Arka kapı, ambulans kullanımı için özel olarak rampa kapı şeklinde tasarlandı.
Aracın tıbbi bölümü ile ilgili pekçok fonksiyon tıbbi personel tarafından arka kısımdan kontrol edilebilirken; istenildiği durumda ön ve arka bölme birbirinden ayrılabiliyor. COBRA II Ambulans sürücü, komutan, tıbbi personel haricinde '2 oturan ve 1 yatan' veya '2 yatan' hasta alabilecek şekilde iki farklı konfigürasyona sahip.

URAL
Emniyet ve iç güvenlik güçlerinin ihtiyaç ve gelecek beklentilerine göre tasarlanan, Türkiye envanterinde de başarıyla aktif olarak görev alan zırhlı personel taşıyıcı URAL, çok yönlü modüler platformu yanı sıra yenilikçi özellikleriyle de en zorlayıcı görevlerde dahi üstün performans sergiliyor. URAL, tamamı zırh sacından üretilen personel kabini ile farklı tehditlere karşı sağladığı üst seviye personel korumasına ilave olarak; geniş iç hacmi ve koltuk ara mesafeleri, ergonomik tam boy koltukları, süspansiyonu ile personel konforunu da en üst seviyede tutuyor. Aracın yüksek mukavemetli çelik şasisi üzerindeki üstün nitelikli yürür aksamı maksimum arazi performansı sağlarken, kauçuk bağlantı elemanları üzerindeki zırhlı gövdesi de çeşitli yol şartlarındaki titreşimin en aza indirilmesine yardımcı oluyor.

ARMA 6x6
Otokar'ın yüksek taktik ve teknik özelliklere sahip çok tekerlekli modüler zırhlı aracı ARMA 6x6, üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyon opsiyonlarına sahip. En zor arazi ve iklim koşullarında, barış koruma ve insani yardım operasyonlarında hizmet veren ARMA'nın amfibik opsiyonu da mevcut. ARMA 6x6; özellikle yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor. ARMA, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor. ARMA ailesi zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, komuta kontrol, KBRN keşif aracı gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.