13.06.2022

Otokar, Avrupa'nın en büyük savunma sanayi fuarı Eurosatory 2022’ye 6 aracıyla katıldı

Otokar, Avrupa'nın en büyük savunma sanayi fuarı Eurosatory 2022’ye 6 aracıyla katıldı

Türkiye'nin global kara sistemleri üreticisi Otokar, savunma sanayiindeki ürün ve kabiliyetlerini uluslararası arenada sergilemeye devam ediyor. Şirket bugün Fransa'nın başkenti Paris'te başlayan ve 17 Haziran’a kadar sürecek olan Avrupa'nın en büyük savunma sanayi fuarı Eurosatory 2022'ye dünya çapında tanınan 6 aracı ile katıldı.
 
Türk savunma sanayini yurtdışında başarıyla temsil eden Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Avrupa’nın en büyük savunma sanayii fuarı olan ve Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Eurosatory 2022'de geniş ürün ailesinden farklı tip ve özelliklere sahip 6 aracı ile yer aldı. Bin 500 katılımcının yanı sıra 33 ulusal pavyon, 200'den fazla resmi delegasyonun katılması beklenen fuarda Otokar, ARMA 6x6, ARMA 8x8, TULPAR paletli araçları, COBRA II ve COBRA II MRAP araçlarını sergileyecek.
 
Eurosatory fuarına geniş ürün gamından farklı özelliklere sahip araçlarla katılım yaptıklarını belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; "Türkiye’nin en deneyimli kara sistemleri üreticisi olarak ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil ediyoruz. 35'ten fazla dost ve müttefik ülkedeki 55’i aşkın kullanıcı envanterinde yer alan araçlarımızla savunma sanayii alanında her geçen gün yeni başarılar elde ediyoruz. Bugün 33 bine yakın askeri aracımız çok farklı coğrafyalarda, zorlu iklim koşullarında, çeşitli görevlerde aktif olarak hizmet veriyor. Yurt dışında farklı ülkelerdeki iştirak şirketlerimizle bölgesel anlamda mevcut ve potaniyel kullanıcılarımıza her zamankinden daha yakınız. Envanterlerinde Otokar araçlarına sahip kullanıcılarımız, yeni kullanıcılar için referans oluyor, her geçen yıl bayrağımızı yeni ülkelerde dalgalandırıyoruz" dedi.
 
“TEKNOLOJİ TRANSFERİ YAPAN BİR ŞİRKET KONUMUNA ULAŞTIK”
Eurosatory'nin savunma sanayii sektörünün en önemli fuarlarından biri olduğuna dikkat çeken Serdar Görgüç şunları söyledi: "30 yılı aşkın süre önce, Türkiye’nin ilk zırhlı aracını ihraç etmeye karar verdiğimizde ürünlerimizi ilk kez bu fuarda sergiledik. Bu anlamda Eurosatory şirketimiz için ayrı bir anlam ve öneme sahip.  İlk ihracatımızı yaptığımız 1990’lardan bu yana NATO ve Birleşmiş Milletlerin sayılı kara sistemleri tedarikçilerinden biri olduk. Dünyanın farklı bölgelerinde elde ettiğimiz deneyimleri araç geliştirme çalışmalarımıza yansıtıyoruz. Global ölçekteki bilgi birikimimiz, tasarım ve mühendislik kabiliyetlerimiz, Ar-Ge çalışmalarımız ile ön plana çıkıyoruz. Son 10 yılda ciromuzun yaklaşık yüzde 8’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayırdık. Ne mutlu ki bugün sadece ürün tasarlayıp, geliştirip, araçları ihraç eden değil; yurtdışına teknoloji transferi yapan bir şirket konumuna ulaştık. Bugün olduğu gibi gelecekte de ürünlerimiz ve kara sistemleri alanındaki kabiliyetlerimizle ülkemizi global arenada en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.”
 
 
 
Otokar’ın Eurosatory fuarında sergileyeceği askeri zırhlı araçlar şunlar:

  • TULPAR orta sınıf tank, COCKERILL 3105 - 105 mm Kule ile
  • TULPAR Paletli Zırhlı Muharebe Aracı, 30 mm RAFAEL SAMSON Kule ile
  • ARMA 8x8 Çok Tekerlekli Zırhlı Araç, 30 mm OTOKAR MIZRAK Kule ile
  • ARMA 6x6 Çok Tekerlekli Zırhlı Araç, 25 mm OTOKAR MIZRAK Kule ile
  • COBRA II MRAP Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç
  • COBRA II Personel Taşıyıcı
 
ARMA ÇOK TEKERLEKLİ ARAÇ AİLESİ
Otokar’ın çok tekerlekli zırhlı araçları ARMA 6x6 ve ARMA 8x8, Eurosatory 2022’de şirketin kendi tasarımı olan iki farklı MIZRAK kulesi ile sergileniyor. Hareket ve beka kabiliyetiyle farklı coğrafyalarda kendini kanıtlamış olan ARMA yeni nesil çok tekerlekli araç ailesi, modüler yapısı ile farklı amaçlar için ideal bir platform olarak geniş bir görev sahasında hizmet veriyor. Modern orduların beka kabiliyeti, koruma seviyesi ve hareket kabiliyeti günümüz muharebe koşullarına uygun bir çözüm sunuyor. Yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacim sunan ARMA ailesi düşük silueti ile de dikkat çekiyor. Amfibi kiti sayesinde hiçbir ön hazırlık yapmadan  yüzebiliyor ve suda  8 km/saat hız yapabiliyor. Yüksek seviyede balistik ve mayın koruması sağlayan zırhlı monokok gövde yapısı; farklı niteliklerde görev ekipmanı veya silah sisteminin entegrasyonuna izin veren modüler bir platform oluşu ile ARMA 7,62 mm’den 105 mm’ye kadar farklı silah sistemleri ile kullanılabiliyor, komuta kontrol, ambulans, istikam, kurtarıcı  gibi birçok   görevlere uyarlanabiliyor.
 
PALETLİ ZIRHLI MUHAREBE ARACI: TULPAR
Otokar, Eurosatory 2022'de TULPAR paletli zırhlı araçlarını 105 mm COCKERILL 3105 kule ve 30 mm RAFAEL SAMSON uzaktan kumandalı kule ile sergiliyor. TULPAR ailesi  hareket kabiliyeti, yüksek ateş gücü ve beka özellikleri ile dikkat çekiyor. Gelecekte ortaya çıkabilecek gereksinimlere cevap verebilecek şekilde 28000 kg ile 45000 kg arasında genişleme potansiyeline sahip çok amaçlı paletli araç olarak tasarlanan TULPAR modüler tasarım yaklaşımı, farklı konfigürasyonlar için ortak gövde yapısı ve ortak alt sistemler kullanılabilmesini sağlıyor. TULPAR’ın farklı araç konfigürasyonlarının ortak alt sistemler ile görev yapabilmesi kullanım esnekliğini arttırıyor.
 
Farklı coğrafyalarda en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında farklı kullanıcılar tarafından da test edilen TULPAR, tehditlere göre yapılandırılabilen ve ölçeklendirilebilen modüler zırh teknolojisi ve zırh yapısı ile sınıfının en üstün balistik ve mayın korumasına haiz. 105 mm’ye kadar yüksek ateş gücü gerektiren görevlerde etkin çözüm sunarken üstün hareket kabiliyeti sayesinde Ana Muharebe Tanklarının ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında, dar sokaklar ve hafif köprülerin yer aldığı meskûn mahallerden ağaçlık arazilere kadar her türlü muharebe ortamında görev yapabiliyor.
 
COBRA II TAKTİK TEKERLEKLİ ZIRHLI ARAÇ
COBRA II, yüksek koruma ve taşıma seviyesi ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra komutan ve sürücü dahil 10 kişilik personel taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma özelliği sayesinde üst düzey güvenlik sunuyor. En zorlu arazi ve iklim koşullarında yüksek performans sağlayan COBRA II isteğe bağlı olarak amfibik tipte üretiliyor ve ihtiyaç duyulan farklı görevlere kusursuz uyum sağlıyor. Geniş silah entegrasyon ve görev donanım ekipman opsiyonları sayesinde özellikle tercih edilen COBRA II, Türkiye’de ve ihracat pazarlarında sınır koruma, iç güvenlik ve barış koruma harekatları da dahil birçok görevi başarıyla sürdürüyor. COBRA II aynı zamanda, sahip olduğu modüler yapı sayesinde personel taşıyıcı, silah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN keşif aracı, komuta kontrol aracı ve ambulans olarak da görev alabiliyor. Otokar Eurosatory 2022’de COBRA II’nin Personel Taşıyıcı versiyonunu sergiliyor.
 
EN ZORLU GÖREVLER İÇİN ÜRETİLDİ: COBRA II MRAP
İhracat pazarlarında dikkatleri üzerine çeken COBRA II Mayına Karşı Korumalı Araç (COBRA II MRAP) araç, riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlamak üzere geliştirildi. Kullanıcıların yüksek balistik ve mayın koruma ile yüksek taşıma beklentilerini bu sınıf araçlardan farklı olarak eşsiz hareket kabiliyetiyle birlikte sunuyor. Dünyadaki benzer mayına karşı korumalı araçlara kıyasla COBRA II MRAP ağırlık merkezinin alçak olması sebebiyle sadece stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket kabiliyeti ve eşsiz bir yol tutuşu sunuyor. Düşük silueti ile daha az fark edilen araç, modüler yapısıyla muharebe sahasında kullanıcılarına lojistik avantajlar sunuyor. Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 kişiye kadar personel taşıma kapasitesine sahip olan araç, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak 3 veya 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor.